Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
Dziś imieniny: Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
2020-10-30   

Analiza stanu bhp


Obowiązek sporządzenia okresowej analizy stanu bhp wynika z § 2 ust. 1 pkt.3 rozporządzenia Rady Ministrów z 2 września 1997 r. w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy. Polega ona na przedstawianiu pracodawcy, co najmniej raz w roku propozycji przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. Wynikają one z analizy wszystkich aspektów dotyczących szeroko rozumianego bezpieczeństwa pracy jak również higieny pracy.

Jeżeli nie działa u pracodawcy służba bhp, zadanie to powinna wykonać osoba posiadająca odpowiednie kompetencje czyli specjalista bhp spoza zakładu pracy.

Nie określono natomiast wzoru dokumentu, na podstawie którego można byłoby taką analizę opracować. Na podstawie naszego doświadczenia i wieloletniej praktyki jesteśmy w stanie stworzyć dokument dostosowany do każdego rodzaju działalności zawierający w swojej treści wszystkie niezbędne treści.

Na dokument ten składają się m.in. informacje o:

  • obiektach budowlanych i pomieszczeniach pracy,
  • maszynach i innych urządzeniach technicznych,
  • czynnikach oraz procesach pracy stwarzających szczególne zagrożenie dla zdrowia lub życia,- badaniach lekarskich,
  • ocenie ryzyka zawodowego,
  • wypadkach przy pracy i chorobach zawodowych,
  • szkoleniach bhp i przeciwpożarowych,
  • środkach ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwiu roboczym,
  • przeprowadzonych kontrolach przez organy sprawujące nadzór nad warunkami pracy (PIS, PIP) oraz PSP, UDT, WIOŚ i innych,
  • wytycznych w zakresie bhp w poszczególnych branżach jeżeli takowe zostały opracowane.

Powyższe wymienione nie wyczerpują w sposób pełny realizacji obowiązku i są tylko pewną ramą na podstawie której możemy opracować dokument. W każdym przypadku dokonujemy wizji lokalnej na miejscu w zakładzie, analizujemy udostępnioną nam przez pracodawcę dokumentację oraz, co najważniejsze staramy się rzeczowo rozmawiać.