Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
Dziś imieniny: Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
2020-10-30   

Gospodarka odpadami


Niezaprzeczalnym jest fakt, że wszyscy wytwarzamy odpady, od osób prywatnych po firmy. Obecnie jest to jeden z najważniejszych problemów globalnych. Na początku lat 90 zaczęła się rozwijać idea zrównoważonego rozwoju, czyli zrównoważenia potrzeb ekonomii, polityki i dbałości o środowisko. Świadomość ekologiczna w krajach rozwijających się niestety nie jest na najlepszym poziomie. Z tego powodu, aby dogonić kraje rozwinięte i dostosować się do norm europejskich zaczęto wprowadzać przepisy, które mają przyspieszyć sprawy ochrony środowiska.

Spowodowało to namnażanie się przepisów co z kolei przysparza wielu problemów dla przedsiębiorców. Takim zagadnieniem są m.in. odpady.

Każdy, kto podejmuje działania powodujące lub mogące powodować powstanie odpadów, powinien takie działania planować, projektować i prowadzić, aby w pierwszej kolejności zapobiegać powstawaniu odpadów lub ograniczać ilość odpadów i ich negatywne oddziaływanie na życie i zdrowie ludzi oraz na środowisko, w tym przy wytwarzaniu produktów, podczas i po zakończeniu ich użycia.

Natomiast kto eksploatuje instalacje powodującą wytwarzanie odpadów o masie powyżej 1 tony rocznie – w przypadku odpadów niebezpiecznych lub o masie powyżej 5000 ton rocznie – w przypadku odpadów innych niż niebezpieczne ma obowiązek uzyskać pozwolenie na wytwarzanie odpadów w drodze decyzji od organu ochrony środowiska, najczęściej starosty powiatowego. Niezbędne jest opracowanie do tego odpowiedniego wniosku. Oprócz tego powstaje obowiązek prowadzenia dokumentacji i sporządzania odpowiednich sprawozdań.

Kto nie realizuje powyższego obowiązku lub narusza warunki określone w decyzjach, podlega administracyjnej każe pieniężnej oraz ma obowiązek wnoszenia podwyższonych opłat.

Nasz Ośrodek zapewnia kompleksową realizację obowiązków w zakresie wytwarzania odpadów lub tylko niektórych obowiązków w zależności od indywidualnych potrzeb. Pomagamy poruszać się w gąszczu przepisów oraz je interpretować.