Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
Dziś imieniny: Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
2020-10-30   

Ocena ryzyka zawodowego


Analiza zagrożeń i ocena ryzyka zawodowego jest najważniejszym dokumentem, który m.in. opisuje rzeczywisty stan bezpieczeństwa na stanowisku pracy. Ocena ryzyka zawodowego jest pewnego rodzaju modelem, który uwzględnia losowość zajścia zdarzeń niepożądanych. Na tej podstawie jest możliwość dobrania takich środków profilaktycznych zmniejszających ryzyko zawodowe aby były uzasadnione ekonomicznie i w sposób wyczerpujący zapewniały bezpieczeństwo.

Taki dokument nie powinien być tylko "sztuką dla sztuki" ale ma być przydatnym narzędziem kształtującym bezpieczne warunki pracy. Cenny będzie przede wszystkim dla pracownika i osoby ją kierującej pod warunkiem, że wcielony będzie "w życie". Pomaga również przy przeprowadzaniu instruktaży stanowiskowych.

Przeprowadzamy oceny ryzyka zawodowego na każdym stanowisku pracy za pomocąmetod jakościowych.

Szczególnie warte polecenia są metody probabilistyczne (ilościowe) dla firm które chcą wsposób rzeczywisty zdiagnozować rzeczywisty poziom ryzyka zawodowego i dobrać "na miarę" środki profilaktyczne. Wymagają one jednak o wiele większych nakładów pracy.