Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).
Dziś imieniny: Zenobii, Przemyslawa, Edmunda
2020-10-30   

Szkolenia z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego


Rozporządzenie Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. Nr 180, poz. 1860 z późn. zm.), określa zakresy szkoleń dla różnych grup stanowisk (m.in. dla pracodawcy, osób kierujących pracownikami, pracowników administracyjno-biurowych, pracowników inżynieryjno-technicznych oraz pracowników na stanowiskach robotniczych). W rozporządzeniu tym zawarto ramowe programy poszczególnych rodzajów szkolenia opracowanych dla określonych grup stanowisk. W § 11 ust. 5 zawarto informację o uprawnieniach potrzebnych do przeprowadzenia szkolenia wstępnego na stanowisku pracy, zwanego instruktażem stanowiskowym. Instruktaż stanowiskowy może przeprowadzać wyznaczona przez pracodawcę osoba kierująca pracownikami, posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe oraz przeszkolona w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego.

Szkolenie z metodyki prowadzenia instruktażu stanowiskowego jest częścią szkolenia okresowego w zakresie bhp dla osób kierujących pracownikami. W ramowych programach wyznaczono na tą tematykę 2 godziny lekcyjne. Prawnie osoba kierująca pracownikami nie musi przechodzić odrębnego szkolenia w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego, wystarczy, że ukończy z wynikiem pozytywnym szkolenie okresowe w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla osób kierujących pracownikami.

Aby poprawić świadomość osób wyznaczonych przez pracodawcę do przeprowadzania instruktaży stanowiskowych wychodzimy z propozycją oddzielnych szkoleń w tym zakresie. Realizacjatej tematyki nie zawsze jest sumiennie traktowana przy obligatoryjnych szkoleniach okresowych.

Zaletą oddzielnych szkoleń jest to, że można poświecić czas tylko na tą tematykę. Kompleksowo i rzetelnie przygotowywujemy pracowników do efektywnego przekazania wiedzy w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla nowo zatrudnionych pracowników na danych stanowiskach pracy oraz kształtowanie bezpiecznych zachowań pracowników w procesach pracy.

W zależności od zapotrzebowania przeprowadzamy oddzielne szkolenia w zakresie metod prowadzenia instruktażu stanowiskowego w wymiarze conajmniej 2 godz.